2024-08-13
Czym jest analiza DEMPE i jakie ma zastosowanie?
Alert autorstwa eksperta PKF (Maciej Śleszyński – Menadżer ds. Cen Transferowych)
Czym jest analiza DEMPE?
Analiza DEMPE to analiza w zakresie pełnienia funkcji oraz ponoszenia ryzyka w zakresie tworzenia, ulepszania, utrzymania, ochrony i eksploatacji wartości niematerialnych. Do takich wartości niematerialnych należą m.in. znaki towarowe, know-how, licencje, czy też patenty. Analiza DEMPE ma na celu zaprezentowanie określonych zasobów, ustalenie ich właścicieli prawnych i ekonomicznych oraz określenie udziału stron w wytworzeniu, rozwoju, utrzymaniu, ochronie oraz wykorzystaniu tych dóbr.
Skrót DEMPE pochodzi z języka angielskiego oraz oznacza Development, Enhancement, Maintenance, Protection oraz Exploitation. Do analizy DEMPE odwołuje się Rozdział 6B Wytycznych OECD z zakresu cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych (opublikowane w styczniu 2022 r.).
Z czego się składa analiza DEMPE?
Zgodnie ze skrótem model DEMPE analizuje następujące elementy:
- Development – działania mające na celu opracowanie / rozwój danej wartości niematerialnej,
- Enhancement – działania mające na celu ulepszenie danej wartości niematerialnej,
- Maintenance – działania mające na celu utrzymanie oraz zachowanie potencjału do generowania zysków wartości niematerialnej,
- Protection – działania mające na celu zabezpieczenie / ochronę wartości niematerialnej,
- Exploitation – działania mające na celu wykorzystanie / użytkowanie wartości niematerialnej.
Koncepcja modelu DEMPE została zaimplementowana także do polskich przepisów. Zgodnie z § 3 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do transakcji kontrolowanych obejmujących wartości niematerialne badanie porównywalności uwzględnia również ocenę zdolności stron transakcji do pełnienia danej funkcji oraz ponoszenia danego ryzyka w zakresie:
- posiadania tytułu prawnego do wartości niematerialnych, jego ochrony i utrzymania;
- tworzenia wartości niematerialnych, w tym ich opracowywania;
- rozwijania wartości niematerialnych, w tym ich ulepszania;
- wykorzystania wartości niematerialnych.
Dlaczego warto zrobić analizę DEMPE?
Analiza DEMPE pozwala na określania zdolności stron transakcji do pełnienia funkcji oraz ponoszenia ryzyka w zakresie tworzenia, ulepszania, utrzymania, ochrony i eksploatacji wartości niematerialnych, do których zaliczyć można znaki towarowe, markę, licencję, czy też patenty.
Skutecznie przeprowadzona analiza DEMPE koncentruje się na analizie wkładu poszczególnych podmiotów powiązanych w tworzenie oraz utrzymanie danej wartości niematerialnej. Głównym celem analizy jest ustalenie, w jakim stopniu podmiot uzyskujący wynagrodzenie z tytułu udostępniania wartości niematerialnej na rzecz drugiej strony posiada zdolność do pełnienia kluczowych funkcji oraz ponoszenia kluczowych ryzyk związanych z daną wartością niematerialną, a także czy jest on uprawniony do uzyskania dochodu z udostępniania wartości niematerialnej.
W ostatnich latach dużym zainteresowaniem kontroli organów administracji podatkowej cieszy się obszar cen transferowych.
W przypadku takiej kontroli fiskus może weryfikować rynkowość wynagrodzenia między podmiotami powiązanymi. Analiza DEMPE może stanowić narzędzie minimalizujące ryzyko w przypadku transakcji w zakresie wartości niematerialnych.
Skontaktuj się z nami, żeby poznać dodatkowe możliwości wynikające ze sporządzenia analizy DEMPE.
2024-08-13
Zarządzamy
przez rozwiązania
nie tylko sezonowo
Zapraszamy do współpracy!
Aneta Nędzyńska-Moczyróg
Doradca Podatkowy, Doradca ds. Cen Transferowych
aneta.nedzynska-moczyrog@pkfpolska.pl +48 601 592 863