2023-08-07
Metoda ceny odprzedaży – jako jedna z metod weryfikacji ceny transferowej
Od 2019 roku podatnicy zobowiązani do sporządzania dokumentacji cen transferowych muszą również, w większości przypadków, sporządzać analizę porównawczą. Jej celem jest weryfikacja, czy ustalona cena transferowa jest zgodna z rynkowymi warunkami. Weryfikacja ta, zależnie od charakteru transakcji, najczęściej odbywa się przy użyciu metod przewidzianych w Ustawie o CIT. Jedną z tych metod jest metoda ceny odprzedaży.
Choć metoda ceny odprzedaży jest powszechnie stosowana do weryfikacji cen transferowych, nadal sprawia ona trudności podatnikom. Świadczy o tym fakt, że Ministerstwo Finansów wydało kolejną wersję objaśnień podatkowych dotyczących tej metody.
Metoda ceny odprzedaży polega na kalkulacji ceny zakupu towaru lub usługi od podmiotu powiązanego przez obniżenie ceny sprzedaży tego towaru lub usługi podmiotowi niepowiązanemu o marżę ceny odprzedaży. Oznacza to, że metoda ta ma na celu wykazanie marży, jaką podatnik uzyskuje na odprzedaży towarów lub usług nabytych wcześniej od podmiotu powiązanego. W ramach marży należy uwzględnić koszty bezpośrednie, koszty pośrednie oraz zysk związany z transakcją.
Zastosowanie metody ceny odprzedaży obejmuje następujące etapy:
1. Określenie ceny sprzedaży i marży odprzedaży;
2. Kalkulację ceny zakupu (ceny kontrolowanej);
3. Wybór wskaźnika finansowego;
4. Kalkulację wybranego wskaźnika finansowego;
5. Porównanie wskaźnika finansowego i weryfikacja, czy cena zakupu została wyznaczona na poziomie rynkowym.
Kluczowe dla prawidłowego przeprowadzenia analizy porównawczej jest spełnienie kryteriów porównywalności. Podatnik stosując metodę ceny odprzedaży, powinien skupić się na profilu funkcjonalnym porównywanych podmiotów. Profil funkcjonalny obejmuje pełnione funkcje, ponoszone ryzyka i angażowane aktywa. Profil funkcjonalny analizuje się z perspektywy danej transakcji kontrolowanej, aby określić role stron transakcji. W praktyce za porównywalne można uznać dystrybutorów pełniących ograniczone funkcje i ponoszących ograniczone ryzyka, niezależnie od sprzedawanego asortymentu. Nie będą jednak
porównywalni dystrybutorzy żelazek, z których jeden pełni rozbudowane funkcje dystrybucyjne i ponosi pełne ryzyka, a drugi ma ograniczone funkcje i ryzyka.
Najczęściej spotykanymi trudnościami związanymi ze stosowaniem metody ceny odprzedaży, na które zwracają uwagę wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, są uzyskanie wiarygodnych informacji o profilach funkcjonalnych porównywanych podmiotów oraz wykonanie prawidłowych korekt porównywalności w odniesieniu do analizowanej transakcji. Te trudności często prowadzą do błędów, gdy podatnicy porównują transakcje realizowane przez podmioty o różnym profilu funkcjonalnym, działające na różnych rynkach lub w różnych zakresach geograficznych.
Pełna treść publikacji „Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 5 dotyczących metody ceny odprzedaży” wydanej przez Ministerstwo Finansów dnia 29.03.2023 r. jest dostępna pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/metoda-ceny-odprzedazy-objasnienia-podatkowe.
Nasz Zespół Cen Transferowych specjalizuje się w sporządzaniu profesjonalnych analiz porównawczych, stosując najbardziej odpowiednie metody w zależności od charakterystyki danej transakcji. Jeśli Twoja firma jest zobowiązana do sporządzenia analizy porównawczej, ale gubi się w gąszczu przepisów, skontaktuj się z nami – pomożemy!
2023-08-07
Zarządzamy
przez rozwiązania
nie tylko sezonowo
Zapraszamy do współpracy!
Aneta Nędzyńska-Moczyróg
Doradca Podatkowy, Doradca ds. Cen Transferowych
aneta.nedzynska-moczyrog@pkfpolska.pl +48 601 592 863